: 12 + 11 =

Obezite Cerrahisi

OBEZİTE NASIL OLUŞUR?

OBEZİTE (ŞİŞMANLIK) NEDİR?

Obezite yani şişmanlık; tıpta ideal vücut ağırlığının %15'in üzerinde olmasıdır. Obezite günümüzde birçok hastalığın oluşmasında önemli bir faktördür. Şişmanlık söz konusu olduğunda vücudun özellikle deri altındaki yağ hücrelerinin hem çapı büyür, hem de bu hücreler sayıca artarlar. Vücutta yağ hücrelerinin en çok bulunduğu başlıca organlar ve bölgeler deri altı, karın içi, kalp zarı ve karaciğerdir.

İlk fazla kilolar ve yağlar erkeklerde özellikle karın bölgesi (elma tarzı, içki göbeği, balkon gibi adlandırılır) kadınlarda ise basen bölgesinde (armut tarzı) toplanmaya başlar. Yağ bu bölgelerden diğer taraflara dağılır. (yüz ve iç organlara) Kadınlarda doğum sonrasında karın bölgelerinde çok fazla yağ birikimi görürüz. Bu biraz da genetik yapıyla alakalıdır.


OBEZİTE NASIL OLUŞUR?

Şişmanlığın genelde % 85'i psikolojik durum ve stres nedeniyle normalden daha fazla yemek tüketimi ve az hareket sonucu gelişir. Başlangıçta 3-4 kilo alınmasını fark etmeyen kişiler bu yemek düzenini devam ettirdikçe 10 kilo hatta daha fazla kilo alır.
Şişmanlığın ancak % 15'i organik nedenlerden oluşur.

Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar:

Obezite kendisi başlı başına bir hastalık olmakla birlikte, ikincil olarak da bazı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bunu fark eden batılı ülkeler obezitenin önlenmesi için kampanyalar düzenlemekte ve orta öğretim düzeyindeki okullarında özel tedbirler almaktadır. Hastalık ortaya çıkmadan tedavisi çok daha ucuza mal olmaktadır. Yapılan bir çalışmada Tip 2 şeker hastaları şayet kilolu olmasalardı ortalama %60-75'i diyabetli olmayacaktı. Hiçbir ilaç insülin dahil şeker hastalığını bu düzeyde tedavi edemez.

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ