: 7 + 14 =

Tükenmişlik Sendromu

  Eğitim direktörümüz sayın Zekiye ÇAPAN “Tükenmişlik Sendromu” konulu eğitimine günümüzün sürekli değişen dünyasında, değişim hızına ayak uydurmaya bir anlamda “ayakta kalmaya” çalışan örgütler için “insandan daha önemli bir unsur yoktur” diyerek başladı.

    Çapan, Tükenmişlik Sendromu bireyin duygusal açıdan sahip olduğu enerjiyi yitirmesidir diyerek tükenmişliğin uzun süreli bir iş stresi sonrası başlayan bir süreç olduğunu söyledi.

    Tükenmişlik yavaş ve sinsice başlayan, ortaya çıkışı her ne kadar ani de olsa, sürekli gelişen kronik bir olgu olduğundan bahsederek çok seyrek de olsa herhangi bir olay olmadan da tükenmişliğin ortaya çıkabileceğini söyledi.

    Tükenmişlik, sadece negatif duyguların varlığıyla ilgili değil, pozitif duyguların yokluğuyla da ilgili olduğunu ilave etti.

    Tükenmişliğin uyarı sinyallerini ise engellenmişlik hissi, duygu patlamaları, rahatsız edilmeme isteği, yabancılaşma duygusu, düşük performans, ilaç ve alkol kullanımında artış şeklinde sıralanabileceğini söyledi.

    Daha sonra da fiziksel, entelektüel, duygusal tükenmişlik ve son olarak da ruhsal tükenmişliğin üzerinde uzun uzun durarak tükenme gösteren bireylerin psikolojik olarak içeriye çekildiklerini söyledi.Tükenme ile ilgili sosyo-demografik ve diğer etkenlerden bahseden Çapan, son olarak “sağlık personeli tükenmişliği nasıl önlenebilir” konusunu anlatarak eğitimini tamamladı.

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ