AVRUPA ŞAFAK HASTANESİ

Sağlıkta Şafak Vakti
Smaller Font Default Font Larger Font
Turkish English French German Italian Russian

"Avrupa Şafak Hastanesi" ileri teknolojisi, uzman hekim kadrosu ve kusursuz hizmeti ile, Gaziosmanpaşa'da size mükemmel bir sağlık hizmeti sunmaktadır.
Hastanemiz 7 yataklı Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım, 3 Yataklı Koroner Yoğun Bakım, 2 Yataklı Dahiliye Yoğun Bakım, 4 Yataklı Cerrahi Yoğun Bakım, 6 Yataklı Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi ve 2 Doğumhanesi ile sizlere üstün hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Hekimlerimiz

Hastanemizi seçme nedeniniz?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Bel ağrısı nedir? Nasıl oluşur?
Bel kas iskelet sistemi ağrılarının en çok görüldüğü yerdir. Bel ağrıları fonksiyonel kayıp ve hayat kalitesindeki azalma nedeniyle kişileri etkilediği gibi önemli bir iş gücü kaybı nedenidir.Risk en çok 35-55 yaşları arasında yüksektir.Sigara içenlerde, titreşimli aletlerle çalışanlarda,şoförlerde, uzun süre ayakta duranlarda, aynı pozisyonda uzun süre oturanlarda, ağır yük kaldırmalarda, eğilerek yapılan ani hareketlerde,karamsar insanlarda, depresyonda, kronik akciğer hastalıkları ve düşük hayat standardı olanlarda risk daha fazladır.

Nedenleri; doğumsal bozukluklar, travma, belin dedeneratif hastalığı olarak tanımlayabileceğimiz kireçlenme,5 bel kemiğinin arasındaki yastıkçıkların ki bunlara disk diyoruz,bele ve bacaklara giden sinirlere baskı yapması olarak tanımladığımız lomber diskopati veya bel fıtığı, bel kemiklerinin birbiri üzerinde kayması ile oluşan bel kayması(spondilolistesis), kırıklar,romatizmal hastalıklar,bel çevresi kas dokusunun ağrılı durumları(Myofasial ağrı sendromu), leğen kemiği ekleminin fonksion bozukluğu,(sakroiliak disfonksiyon),tümörler ,enfeksiyonlar ,psikolojik hastalıklar bel ağrısı yapan nedenlerdir.Bel fıtığı(lomber disk hemisi) sanıldığı gibi bel ağrısı yapan nedenlerin başında değildir.Bel ağrılı hastaların ancak%5’inde bel fıtığı ana nedendir.

Bel ağrısına yakalanmamak için neler yapmalıyız?
Herşeyden önce hareketsiz kalmamalıyız.İnaktif, hareketsiz bir yaşam tarzı,tüm vücudu olduğu gibi belimizi de kötü etkiler .Yetersiz hareket eden organda vücudun artık maddeleri atılamaz;beslenme,oksijenlenme azalır.Omurgamız emme basma tulumba gibi çalıştığından hareketli olmak daha da önemlidir.Kuralımız uzun süreli oturmalardan veya ayakta durmalardan, aynı pozisyonlarda uzun süre kalmaktan kaçınmaktır.Oturma ve ayakta durmayı karşılaştırdığımızda oturmada omurgaya binen yük düşünüldüğünün aksine daha fazladır.Sırtüstü yatıp bacakları yükseltmek ise omurganın en rahat ettiği konumdur.Yani oturmayın ayağa kalkın,durmayın yürüyün.

Bir diğer dikkat edeceğimiz nokta da dik durmaktır.Otururken olsun ayaktayken olsun bu kural geçerlidir.Bunu yapabilmemiz içinse güçlü sırt,bel ve karın kaslarına gerek vardır.Bu da ancak düzenli egzersizle olur. İlkemiz olacak bir diğer kural ise ağır kaldırmaktan kaçınmaktır.Kaldırırken ise belimizi bükmemeli,çömelerek,bacaklarımızdan destek alarak kaldırmalıyız.Kaldırdığımız eşyayı vücudumuza mümkün olduğunca yaklaştırmalı vücuda dayandırmalıyız.Taşıyacağımız yükleri her iki kola eşit olarak bölmeli,dönmeli hareketlerden kaçınmalıyız.

Otururken sırtımızı düz tutmalıyız.Ofiste çalışırken dizlerimizin kalçalardan yüksekte durması beli rahatlatır,bunu da masanın altına konan bir tahta destekle sağlayabiliriz. Bel çukurluğumuzu arttıran pozisyonlardan kaçınmalıyız.Örneğin,ayakta dururken de yatarken de bacaklarımız gergin olmamalı,topuklu papuçlardan gene aynı nedenle kaçınmalıyız. Topuk ve tabanları yumuşak ayakkabılar sert zeminden gelen darbeleri emdiği için belimizin dostudur.

Spor yapmak bel ağrılarını nasıl etkiler? Hangi sporlar tercih edilebilir?
Organizmamızı formunda, omurgayı da esnek tutmak için spor yaşamımızın bir parçası olmalıdır.En uygun sporlar; serbest ve sırtüstü yüzmek,yumuşak zeminde yürüyüş, bisiklettir.Ülkemizde çok tanınmasa da NORD WALKING yani kayak yapar gibi sopalarla dört adım prensibinde yürüyüş de bel dostu bir spordur.

Kilonun bel ağrısındaki etkisi nedir?
Vücut ağırlığının omurgaya ,kas ve eklemlere direk etkisi vardır.Bunu elimizde birşey olmadan taşıdığımız yük olarak düşünmeli vücut kitle endeksimizi normal sınırlarda tutmak için sağlıklı ve yeterli beslenmeliyiz.Keza bu amaç için spor da yararlı bir yöntemdir.

Bel ağrısında başlıca tedavi yöntemleri nelerdir?
Öncelikle ağrının azaltılıp hastanın sakinleştirilmesi gereklidir.Bu amaçla da ağrı kesici, ödem giderici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılır.İstirahat uzun süreli olmama kaydıyla gerekebilir.Korseleme başlangıç devrelerinde hastayı rahatlatır ancak uzun süreli kullanımlarda bel kaslarının zayıflamasına neden olabilir.Korse çıkarma programını hasta doktoruyla mutlaka konuşmaktır.Bunun dışında ehil ellerde yapılan manipülasyon,fizik tedavi yöntemleri,lokal enjeksiyonlar diğer tedavi yöntemleridir.

Egzersiz tedavinin temellerinden biri,hatta en önemlisidir.Bel ağrısı çeken hastalarda karın,sırt ve bacak kasları zamanla güçlerini yitirir.Egzersizler bedeni ve ruhi gevşemeyi sağlar,ağrıyı azaltır,kasları güçlendirir,duruşu düzeltir.Hastanın günlük yaşama dönme sürecini kısaltır.Egzersiz türlerini esneklik,bel ve karın kaslarını güçlendirme ve germe olarak sınıflandırabiliriz.Daha önce sözünü ettiğimiz sporlarda ek olarak yapılmalıdır.

Bel fıtığında cerrahini yeri nedir?
Bel fıtığında mutlaka cerrahi tedavi; pelvik ve iç bacak bölgesindeki hissizlik,idrar ve gaita kontrolünün kaybı ile karakterize Cauda equina sendromundadır.Bu durumda hasta 48 saat içinde ameliyat edilmelidir.Cerrahi olmayan tüm tedavilere yanıtsızlık,uzun süreli dayanılmayan ağrı,ilerleyen sinir tutumları ve nükslerde de cerrahi düşünülür.

 

http://www.safakfiziktedavi.com

 

 

Adsız3  qrcodeistanbulsafak

 

Sitede ara!

Bizden Haberler

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prev Next

Lenfödem Hastalarına Müjde

Lenfödem Hastalarına Müjde

Küçük yaşta yakalandığı fil hastalığı sebebiyle adeta eve mahkum yaşayan, yürümekte ve oturduğu yerden kalkmakta güçlük çeken 22 yaşındaki Gamze Kanik, fizyoterapi yöntemiyle sağ... Devamını oku

BATIK TIRNAK VE TIRNAK ŞEKİL BOZUKLUKLARINDA LAZER TEDAVİSİ

BATIK TIRNAK VE TIRNAK ŞEKİL BOZUKLUKLARINDA LAZER TEDAVİSİ

Tırnak yatağını şekillendirebilen lazer ayrıca kanama olmasına engel olarak yaranın hızlı iyileşmesine yardım eder. Tırnak yatağı lazer ile düzeltilerek hem tırnağın düzgün olara... Devamını oku

Ameliyatsız İple Yüz Germe

Ameliyatsız İple Yüz Germe

Örümcek ağı estetiği - Ameliyatsız iple yüz germe işlemi- Thread lift İlerleyen yaş ve yer çekimi etkisiyle yanaklar ve gıdı bölgesinde sarkmalar olur ve yüz ovalleşir. Cildin es... Devamını oku

Avrupa Şafak Hastanesi hizmet içi eğitimlerine devam ediyor.

Avrupa Şafak Hastanesi hizmet içi eğitimlerine devam ediyor.

               Eğitim Direktörlüğü birimince düzenlenen eğitimlere ilgi oldukça yoğun.   Farklı öz bileşenlere sahip olan kişi /kişiler çalışma hayatlarında duygusal özlerini t... Devamını oku

Mobbing Eğitimi

Mobbing Eğitimi

Eğitim direktörümüz Sayın Zekiye Çapan 29.09.2014 tarihinde ilgili departman çalışanlarımıza 'Mobbing' nedir konulu eğitim seminerine 'yıldırma ', 'psikolojik taciz ’ tanımıyla baş... Devamını oku

anlasmalikurumlarbebeklerimizcheckupkatalognobetcieczaneulasim