: 14 + 6 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Ağrı Kesicilerin Baş Ağrısı Üzerindeki Etkisi

Baş ağrısı gün içinde özellikle stresli bir ortamda bulunan kişilerin sık şikayet ettiği bir konudur. Aynı zamanda kronikleşmiş baş ağrıları kişiyi bütün bir hafta boyunca sinirlendirerek yaşam şartlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Baş ağrısında da diğer ağrılarda olduğu gibi eller ilk olarak ağrı kesicilere gider. Çoğu zaman ağrı kesicinin adını bile görmemek mümkündür. Önemli olan baş ağrısının geçmesidir.
Ağrı kesiciler en gerekli anlarda hayat kurtarsa da uzun süre ve bilinçsizce kullanılan bu ilaçlar bir süre sonra kronik baş ağrılarına neden olabilmektedir. Günümüzde en çok görülen baş ağrısı tipleri arasında gerilim tipi baş ağrısı ve migren bulunmaktadır. Buna göre baş ağrısı şikayeti bulunan hastaların neredeyse yarısı doktora bile başvurmadan kendi kafasına göre veya etrafından duyduğu bir ilaç ismiyle ağrı kesici kullanmaya başlamaktadır. Ancak ağrı kesici her gün kullanılması gereken bir ilaç türü değildir. Ayda en fazla birkaç kez baş ağrıları için ağrı kesici kullanılabilse de bunun doktor gözetiminde olması şarttır.
Haftada ‘den fazla kez alınan ağrı kesici bir süre sonra kişide kronik baş ağrılarına neden oluyor ve bu da bir döngü haline geliyor. Diğer yandan bir süre sonra alınan ağrı kesiciler bağ ağrısını kesmeyince bu sefer daha kuvvetli olduğu düşünülen ağrı kesiciler kullanılıyor ve hem ilaçlarla organlara zarar veriliyor hem de baş ağrısı yerli yerinde durduğu içi bir sonuca ulaşılamıyor.
Sürekli ağrı kesici kullanan bir kişinin ağrı kesici ilaçları kesmesi bile baş ağrısı için iyi bir yöntem olacaktır. Bu sayede kişi baş ağrılarının hemen hemen azaldığını hissedebilir. Diğer yandan sürekli gelen baş ağrısı ataklarına karşı bir nöroloji uzmanına başvurulması şarttır. Ağrının nedeni ve gelişimi saptanarak buna uygun bir tedavi geliştirilmesi mümkündür.

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ