: 11 + 5 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Ağrısız Doğum (Epidural Anestezi) Nasıl Gerçekleşir?

Çoğu anne adayı gebelik süresi sırasında inanılmaz duygular yaşasa da doğum sırasında sancılardan dolayı büyük bir can acısı hissedeceğini düşünür ve daha doğuma aylar olsa bile bu konu anne adayında psikolojik olarak bir gerginliğe neden olur. Daha önce doğum yapmış kadınlar doğum sancısının hayatlarındaki en büyük acı olduğunu söylerken bazı anne adaylarında bu durum kötü sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle böyle durumlarda ağrısız doğum yöntemi kullanılmaktadır.
Epidural anestezi, doğum ağrısının hafifletilmesi için popüler ve etkili bir kullanım haline gelmiştir. Epidural anestezi alt sırtta omurilik sinirleri çevresine ilacın enjekte edilmesidir. Enjeksiyonun yapıldığı bölgenin üstündeki ve altındaki bölgeyi uyuşturur ve doğum sırasında uyanık kalmanızı sağlar. Vajinal doğum veya sezaryen doğum için kullanılabilir.
Duyduğunuz rahatsızlık veya ağrı miktarı kullanılan epidural anestezi miktarına bağlıdır. Az anestezik (çoğunlukla hafif epidural olarak adlandırılır ), doğumda daha aktif olmanızı ve etkili biçimde itmek için yeterli derecede sancıyı hissetmenizi sağlar. Anestezik düzeyinin yükselmesi ile kasılmalarınız sırasında çok az veya hiç ağrı hissetmeyebilirsiniz. Bir epidural anestezi kullanıldığında yatağınızda kalmanız istenebilir.
Doğum öncesinde epidural anestezi dozu düşürülebilir, böylece nispeten rahat bir biçimde doğumu beklerken, doğum sırasında da etkili bir şekilde bebeği doğum için itebilirsiniz. Epidural anestezi, doğumdan hemen önce vajina ve anüs bölgesi (perineum) uyuşturmak için de kullanılabilir.
AĞRISIZ DOĞUMUN YAN ETKİLERİ
Epidural anestezinin en sık görülen yan etkisi annenin kan basıncını düşürmesidir. Daha az yaygın yan etki doğumdan sonra şiddetli baş ağrısı, doğumdan sonra idrara çıkma veya yürüme gibi zorluklar, ateş gibi durumları içerebilir.
Standart bir epidural, itme kabiliyetinizi düşürebileceğinden bazen bir forseps doğum veya sezaryen doğum gerekebilir.

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ