: 15 + 15 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Baş Ağrısı Çeşitleri ve Nedenleri

Baş ağrıları baş boyun bölgesinde bulunan damar, kas, çene eklemi ve saçlı deriden kaynaklanmaktadır. Bu bölgede bulunan damarlarda genişlemeler ve saçlı derideki gerilimler ağrıya neden olmaktadır. Bilinenin aksine beynin kendine has bir ağrı duyusu bulunmamaktadır. Baş ağrısı kapıyı çaldığında aslında beyniniz ağrıyor gibi olsa da bu ağrı çevresinden kaynaklanmaktadır.
Tüm insanlar hayatının bir döneminde baş ağrısı çekmiştir. Genellikle baş ağrıları kısa süreli olsa da bazen kronik de olabilmektedir. Aynı zamanda ağrıların çoğu tehlikesiz olmakla beraber uzun süren baş ağrılarının altında yatan başka bir hastalık olması muhtemeldir.
BAŞ AĞRISI ÇEŞİTLERİ
Baş ağrılarının birçok çeşidi olmasına rağmen en fazla bilinen baş ağrısı türü migrendir. Aynı zamanda en fazla görülen baş ağrısı çeşidi ise gerilim tipi baş ağrısıdır. Migren yaşam kalitesini olumsuz etkilerken küme baş ağrısı da nadir rastlanan bir baş ağrısı çeşididir. Baş ağrısı bir ay içinde 15 günden fazla yaşanmışsa bu kronik baş ağrısı olarak adlandırılmaktadır. Kronik baş ağrısı çeken kişilerde genellikle aşırı ilaç kullanımı da görülmektedir. Bu durum günlük baş ağrısı olarak bilinir.
Beyinde gerçekleşen bir hasar nedeniyle başın ağrıması durumunda bu durum sekonder baş ağrısı olarak adlandırılır. Bu gibi ağrılarda tümörler, inmeler ve beyin kanamaları etkilidir.
En çok görülen gerilim tipi baş ağrısı ve küme tipi baş ağrısının detayları ise şu şekildedir;
Gerilim tipi baş ağrısında başta ağırlık, basınç ve sıkışma olduğu ifade edilir. Baş ağrısı şiddetli olmasa da ağrıyla beraber boyun ve baş kaslarında gerilmeler meydana gelir. Gerilim tipi baş ağrısı, dikkat ve konsantrasyon dağınıklığına neden olabilir. Gerilim tipi baş ağrısı çoğunlukla detaycı ve mükemmeliyetçi kişilerde yaygındır. Stresli çalışma ortmı da gerilim tipi baş ağrısının nedenleri arasındadır.
Küme tipi baş ağrısında çok şiddetli, bıçak saplanır gibi bir ağrı hissedilir ve bu ağrı tek taraflı olur. Genellikle gözde ve şakakta ortaya çıkan küme tipi baş ağrısında gözlerde küçülme ve yaşarma da görülebilir.

 

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ