: 8 + 7 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Çocuklarda Bahar Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Kış mevsiminin ardından gelen bahar beraberinde güneşi, çiçekleri ve ferah bir kokuyu getirse de bazıları için bahar ayları çekilmez olabiliyor. Bahar aylarında genellikle bahar yorgunluğu, soğuk algınlığı, grip ve ishal gibi hastalıkların yanı sıra alerjik hastalıklar da görülmektedir. Bahar aylarında en çok göz nezlesi, astım ve alerjik nezle gibi hastalıklara rastlanmaktadır.
BAHAR ALERJİSİ NEDİR?
Mart, Nisan ve Mayıs aylarında polenlerin hava yoluyla yayılmasıyla beraber burun kaşınması, nezle, burun tıkanması, hapşırma ve gözlerde sulanma gibi belirtilerin görülmesi bahar alerjisini düşündürmelidir. Bahar aylarında öksürük, nefes sıkışması ve astım belirtileri de görülebilir. Çocuklarda ise alerjik nezle astımla beraber görülmektedir. Bahar alerjisi polen alerjisi olarak da bilinmekle beraber çocuklarda da sıklıkla görülen bir alerji türüdür.
Bahar alerjisi olan çocuklar özellikle kokulara çok hassastır. Aynı zamanda gözde, akciğerde ve burunda hasarlara neden olan bahar alerjisine karşı çocukları korumak amacıyla çamaşırların parfümsüz deterjanla yıkanması ve ev temizliğinde ise kokusuz ürünlerin kullanılması önemlidir. Çocuklarda görülen bahar alerjisi yorgunluk yapması nedeniyle okul başarısını da etkilemektedir. Bahar alerjisi olan çocukların burunları tıkandığı için uyku kaliteleri de bozulmaktadır. Bu nedenle de çocuklar kendilerini gün boyu yorgun ve halsiz hissedebilirler.
BAHAR ALERJİSİ TEŞHİSİ NASIL KOYULUR?
Bahar alerjisi belirtileri gösteren çocukların mutlaka bir Pediatri (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları) ve/veya Pediatrik Alerji dalında bir uzman hekime gösterilmesi gerekmektedir. Teşhis için bir dizi test yapılabilir. Bu testlerin en önemlisi ise cilde yapılan alerji testleridir.
Bahar alerjisi teşhisi önemlidir. Çünkü bahar alerjisi çocuklarda sık sık geniz eti büyümesi, sinüzit, kulak iltihabı gibi sonuçlara neden olmaktadır. Bu durumlar da çocuğun okul performansını etkileyecektir. Bu nedenle teşhis de önemlidir.
POLENLERDEN KORUNMAK
Bahar aylarında alerjik nezle ve astım gibi polenlerin neden olduğu alerjik sorunlardan çocukların korunması için bazı önlemler alınabilir. Çocuğu dışarı çıkarırken gözlük mutlaka takılmalıdır. Bu polenlerin temasını önleyecektir. Aynı zamanda ağız yerine burundan nefes alınması da çok önemlidir. Polenlerin yoğun olduğu günlerde çocuğu dışları çıkarmamak da iyi bir tercih olacaktır.

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ