: 3 + 9 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı ve Geniz Eti

Çocuklarda en sık karşılaşılan üst solunum yolu problemlerinin başında geniz eti ve beraberinde burun tıkanıklığı gelmektedir. Geniz bölgesi burunun hemen arkasında bulunan alandır. Soluk alıp verme esnasında sürekli hava yolu ile burun içine giren mikroorganizmalarla temas halinde bulunan geniz bölgesinde bazı durumlar nedeniyle geniz eti büyümesi meydana gelmektedir. Geniz eti 4-7 yaş arasında maksimum boyuta ulaşmakta ve bu yaştan sonra da küçülmeye başlamaktadır. Okul öncesi dönemde kreşe giden çocuklarda enfeksiyonlarla daha sık karşılaşma durumu söz konusu olduğu için geniz eti problemleri yaşamaları da olasıdır.
Geniz eti birçok soruna neden olabilmektedir. Bu sorunlardan en önemlisi geniz etinin çok büyük olması durumunda soluk borusu yönünde soluk alıp vermeyi güçlendirmesidir. Bu durum beraberinde horlama ve uyku apnesini de getirebilmektedir. Geniz etinin solunumu engellemesi nedeniyle kişi ağzı açık uyumakta veya ağzından nefes alıp vermektedir. Bir diğer sorun ise mikroorganizmaların tekrarlayan enfeksiyonlar sonucunda geniz etine yerleşerek burada büyümeleridir. Bu durumda çocuklarda ağzın sürekli açık olması hali, uzun ince yüz yapısı, yüksek damak ve bozuk diş gibi sorunlara neden olabilmektedir.
Söz konusu sorunlar sonrasında ise geniz eti çocuklarda tıkayıcı uyku apnesi, horlama, burun tıkanıklığı, dikkat dağınıklığı, asabiyet, altını ıslatma, tat ve koku almada azalma, işitmede azalma ve tekrarlayan orta kulak iltihabına neden olabilir.
GENİZ ETİ TANISI
Geniz eti tanısı için Pediatri (Çocuk Hastalıkları) takip ve yönlendirmesi neticesinde, Kulak Burun Boğaz Branşı tarafından burun içine yapılacak olan endoskopik muayene gereklidir. Bu muayene ağrılı veya acılı bir işlem değildir. Geniz etinin muayene sonrasında aşırı büyük olduğu görülürse o zaman ameliyat kararı verilebilmektedir. Geniz eti ameliyatı için yaş sınırlaması yoktur. Aynı zamanda geniz eti ameliyatı tüm dünyada bademcik ameliyatı ile beraber yapılan bir işlemdir. Ameliyat 15 dakika sürmektedir. Çocuklar ameliyatın ardından 1 hafta sonra okula rahatlıkla gidebilmektedir.

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ