: 14 + 7 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Düzensiz Vajinal Kanamalar Hafife Alınmamalı

Rahim içi iki tabakadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki en içteki ince tabaka olan endometriyum tabakasıdır. Bu tabaka her ay gerçekleşen adet kanamalarında incelir ve dökülür. Diğer tabaka ise dıştadır ve kalındır. Bu tabakaya miyometriyum denmektedir. Düzenli bir adet kanaması gören kadınlarda rahim içi ince tabaka her ay kalınlaşmakta ve dökülmektedir. Normalde kanama yumurtlamadan 14 gün sonra gerçekleşmektedir. Aynı zamanda adet süresi boyunca en fazla 80 ml kanama olması gerekir. Adet dönemi dışında gerçekleşen kanamalar ve adet süresince fazla kanama olması normal bir durum değildir. Menopoza giren bir kadının hormon ilaçları kullanması durumunda bile kanamasının olması normal sayılmamaktadır. Kanama düzensizliğinin farklı nedenleri olabilmektedir.
Yumurtlama döneminde hormonların ani değişimiyle beraber bazı kadınlarda kanama görülebilmektedir. Bu durum normal sayılır. Aynı zamanda doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da zaman zaman kırılma adı verilen kanamalar olabilmektedir. Kadınların bazılarının adet dönemleri düzenli olmaz ve beklenmeyen zamanlarda kanamalar olabilir. bu durum daha çok ergenliğin ilk yılları ve menopoza geçiş döneminde görülebilmektedir. Doğurganlık yaşındaki kadınlarda bu tip kanamalar normal değildir. Kimi zaman bazı rahatsızlıklar da kanamalarda düzensizliğe neden olabilmektedir. Miyom, endometriyumda polip veya adenomiyozis bunlardan bazılarıdır. Diğer kanama sebepleri olarak ise gebelik, rahim ağzı veya içinde kanser, rahim ağzı iltihabı, kanama pıhtılaşma bozukluğu, karaciğer veya kronik böbrek hastalığını söyleyebiliriz.
Anormal ve düzensiz vajinal kanaması olan kadınların bu durumu hafife almamaları önemlidir. Konuya açıklık getirebilmek adına mutlaka, Jinekolojik Muayene, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından yapılmalı, kan sayımı, tiroid hormonu, kadınlık hormonları ve gebelik testlerinin gerekmektedir. Herhangi bir hormonal sebep olmaması durumunda rahim içi endoskopi ile değerlendirilmeli ve teşhis edilmelidir.

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ