: 12 + 13 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Epilepsi ve Detayları

Epilepsi nöbetler halinde yaşanan bir hastalık olmasının yanı sıra beynin normal aktivitesinin sinir hücrelerinde meydana gelen geçici anormal elektriksel aktivite sonucunda bozulmasıyla gerçekleşmektedir. Epilepsi halk arasında sara hastalığı olarak da bilinmektedir. Epilepsi nöbetlerinde veya krizlerinde hastada geçici bilinç kaybı oluşmaktadır. Ancak tek bir nöbet geçiren kişinin de epilepsi hastası olduğunu söylemek yanlıştır.
Epilepsi hastalığı yaygın bir hastalık olmasıyla beraber toplumda görülmeme sıklığı %0,5 ile %1 arasındadır. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen epilepsi, 16 yaşa kadar ve 65 yaşından sonra daha sık görülmektedir. Bakıldığında çocuklarda 16 yaşına kadar en sık görülen nörolojik hastalığın epilepsi olduğunu söyleyebiliriz.
Hastalığın en sık görüldüğü yaşlardan biri olan çocuk yaşlarda hastalığın tanısında anne ve babanın yeri önemlidir. Çocuğun verdiği bazı belirtilerden bir sorun olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Eğer çocuğunuz arada ağzını şapırdatıyor, kol ve bacaklarında irkilmeler oluyor, burnuna kimsenin hissetmediği bir koku geliyor veya arada bir gözü dalıyorsa Nöroloji yada Pediatrik (Çocuk) Nöroloji uzmanı olan bir hekime başvurmakta fayda olacaktır.
EPİLEPSİ NEDENLERİ
Epilepsi hastalığının birçok nedeni olmasıyla beraber genel olarak özetlemek gerekirse en sık görülen nedenler şunlardır;
Beyin tümörleri
Santral sinir sistemi enfeksiyonları
Beyin dokusunda oluşan gelişimsel bozukluklar
Beyin damarlarında oluşan gelişimsel bozukluklar
Genetik nedenler
Kalıtımsal hastalıklar
Hipokampal skleroz
EPİLEPSİ VE GENETİK
Her hasta için aynı durum geçerli olmasa da epilepsi hastalığında genetik yatkınlığın önemli bir yeri bulunmaktadır.
EPİLEPSİ TANISININ KOYULMASI
Epilepsi hastalığının tanısının koyulabilmesi için nöbetlerin gözlemlenmesi gerekmektedir. Bunun için ise Nörolojik muayene ve değerlendirme, EEG, beyin görüntüleme ve kan analizleri yeterli olmaktadır. Epilepsi hastalığının tanısında geçirilen nöbetlerin doğru biçimde aktarılması çok önemlidir. Bu durumda doktor nöbetin çeşidine göre hangi ilacın daha etkili olabileceğini belirleyerek, buna göre bir tedavi takvimi oluşturabilir. Bu durumda epilepsi nöbeti geçiren kişinin yakınları onu videoya alabilir, nöbet geçirdiği tarihleri takvime kaydedebilir veya nöbetlerin sayısı, günü ve süresi gibi detayları kaydedebilir.

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ