: 4 + 10 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Evde İçilen Sigara Çocuğu Nasıl Etkiler?

Sigara sadece sigara içen kişilere değil aynı zamanda etrafındaki kişilere de zarar vermektedir. Bu duruma Çevresel Sigara Dumanı (ÇSD) denmektedir. ÇSD havayı kirletmesinin yanı sıra elbiseler, perdeler ve mobilyalar üzerine de siner. ÇSD kişileri rahatsız ederek bunlarında tahriş edici bir etkiye neden olur. Aynı zamanda sigara içilen ortam koku olarak da çok daha kötü kokmaktadır.
Sigara dumanı çevredeki herkesi etkilemesinin yanı sıra çocuklar, bebekler ve anne karnındaki fetüsler daha büyük risk altındadır. Ülkemizde de sigara kullanan aile bireylerinin çocukları sürekli sigara dumanı solumaları nedeniyle pasif içicidir. Sigara dumanı çocuklarda akciğer ve beyin gibi gelişmekte ola organlara zarar vermektedir.
Sigara dumanının çocuklardaki etkileri ise şu şekilde sıralanabilir;
Hamilelik esnasında sigara kullanımı bebek ve anne arasındaki kan akımını değiştirmekte ve yapılan araştırmalara göre yarık damak-dudak gibi doğumsal bozukluklara neden olmaktadır. Aynı zamanda sigara içen anneler daha az süt üretmekte ve bebekleri ise daha az kiloda doğmaktadır.
Sigara dumanına maruz kalmak tüm yaşlardaki çocuklarda akciğer verimini ve fonksiyonunu bozmaktadır. Aynı zamanda çocuk astımının sıklığını ve şiddetini de arttırmaktadır. Sigara dumanı sinüzit, nezle, öksürük ve geniz akıntısı problemlerini de beraberinde getirir. Çocukların sigara dumanına maruz kalması bronşit ve zatürre riskini de arttırmaktadır.
Çocukların sigara dumanını soluması kulak hastalıklarının görülme sıklığını ve hastalık süresini uzatmaktadır. Çocuklar tarafından solunan sigara dumanı burun arkasını orta kulağa bağlayan kısmı tahriş etmektedir. bu da orta kulaktaki basıncı bozarak tıkanıklığa ve ağrı ile beraber sıvı birikimine yol açmaktadır.
Hamilelik sırasında ve doğumun ardından sigara içen kadınların çocuklarında diğer çocuklara göre hiperaktive gibi davranış bozukluklarının görülme riski fazladır. Aynı zamanda beyni de etkileyen sigara dumanı başarıda orta dereceli bozulmalara da neden olmaktadır.

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ