: 7 + 10 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Genç Yaşta Oluşan Kırışıklıkların Nedenleri

Kırışıklıklar her kadın ve erkeğin korkulu kabusudur. Cildi yaşlı gösteren ve aynı zamanda canlılığını yitirmesini sağlayan kırışıklıklar sadece yaşlanınca ortaya çıkmaz. Kırışıklıkların ortaya çıkmasının en önemli nedeni yaşlılık olsa bile genç yaşta bile kırışıklığı olan kişileri görebilirsiniz. Bu durum kişinin moralini bozacak kadar kötü bir durumdur. Bunun ortaya çıkma nedenleri de birden fazladır. Gelin o nedenleri inceleyelim.
Kırışıklıkların temel nedeni yaşlılıktır. Yaşlılıkla beraber cilt elastikiyetini kaybeder ve yer çekiminin etkisiyle sarkmaya başlar. Aynı zamanda ciltte kırışıklıklar daha fazla ortaya çıkmaya başlar. Yaşlılıkla beraber bazı uygulamalarla cildi daha genç göstermek mümkündür. Ancak bu çözümler geçici olacaktır. Çünkü cilt her geçen gün yaşlanıyor. Buna karşı alınabilecek en iyi önlem ise 20’li yaşlardan itibaren cildi korumak ve beslemektir. Bu yaşlanmanın etkilerini geciktirecektir. Genç yaşta oluşan kırışıklıkların nedenleri ise şu şekildedir;
GÜNEŞ
Yaz ayları gelince saatlerce güneşin altında yatmak istiyor olabilirsiniz. ama unutmayın ki her ne kadar güneş koruyucu kullansanız da uzun süreli güneşe maruz kalmalarda cildiniz zarar görecektir. Kırışıklıkların oluşmasında da güneşin etkisi vardır. Güneşe çıkmayın demiyoruz ama mutlaka kısa süreler güneşin altında kalın ve şapka kullanmayı unutmayın.
MİMİKLER
Yüzde yapılan her hareket istemsizce kırışıklıkların oluşmasına neden oluyor. Gülerken aslında gözlerimizin kenarları kırışıyor, kaşlarımızı çatarken iki kaşımızın ortası ve kaşlarımızı yukarıya kaldırdığımızda ise alnımız kırışıyor. Elbette mimik kullanacaksınız. Ancak cildinize bakmayı da ihmal etmemelisiniz.
SİGARA KULLANMAK
Sigara kullanmak sadece sağlığınıza zarar verip, dişlerinizin sararmasına neden olmuyor. Aynı zamanda cildi etkiliyor ve kırışıklıkların artmasına neden oluyor.
UYKU DÜZENİ
Uyku günün tüm yorgunluğunu atmanıza olanak sağlıyor. Ancak uyurken her zaman aynı pozisyonda yatmak yüzün bu bölgesinin daha fazla kırışmasına neden oluyor. Bunun en iyi çözümü ise sırt üstü yatmaktır. Diğer yandan uykusuzluk da kırışıklıkların artmasının etkenlerinden biridir. Cilt yeterli dinlenme süresini alamazsa çok daha erken tepki göstermeye başlayacaktır. Bu nedenle uyku düzeninizi ayarlamanız önemlidir.

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ