: 4 + 12 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Güzellik Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Güzelliğe dair birçok bilgi olsa da bazıları efsaneleşmiş olabiliyor ve küçüklükten beri inanılan bu bilgilerden bazıları doğruluğu yansıtmadığı için yanılgılara neden olabiliyor. Güzellikle alakalı doğru bilinen yanlışlara bir göz atalım...
Özellikle annelerden ve büyüklerimizden en sık duyduğumuz sözlerden biri de ‘yüzünü o şekilde yaparsan öyle kalırsın’ olmuştur herhalde. Yüzdeki mimiklerin bazı bölgelerde kırışıklıklara neden olduğu bilinse de yüzün sürekli aynı pozisyonda olmasının güzelliğe hiçbir zararı yoktur.
Çoğu zaman yağmurlu, rüzgarlı ve bulutlu havalarda yani güneşin olmadığı havalarda güneş kremi sürmeye gerek olmadığı zannedilse de bu büyük bir yanılgıdır. Kış ortasında bile olsa güneş cildi etkileyecektir. Üstelik özellikle karlı havalarda cilt yansıma yapması nedeniyle güneş ışınlarından çok daha fazla etkilenmektedir. Bu nedenle akşam haricinde dışarıya çıktığınız her an güneş koruyucu krem kullanmanız şarttır. Bu sayede cilt leke ve kırışıklıklardan korunabilmektedir.
Saçlarda çıkan beyazları kopardıktan sonra yerine çok daha fazlasının geleceği efsanesi saçlardaki beyazlara dokunmayı engeller. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Beyaz saçları koparmak diğer saçları etkilemeyecektir. Gönül rahatlığıyla beyazlarınızı yok edebilirsiniz yani!
Özellikle kadınların en büyük düşmanı olan varislerin oluşumunda birçok konunun etkisi vardır. Ancak bacak bacak üstüne atmanın varislere neden olduğu bilgisi tamamen yanlıştır. Varislerin sebebi damar duvarlarındaki kolajen ve elastikiyet kaybından meydana gelmektedir.
Saçları her gece 100 kere fırçalamanın saçları parlattığı ve beslediği söylenir. Saçları fırçalamak parlamasına neden olsa da o kadar fazla fırça darbesi saçların kırılmasına ve kopmasına neden olacaktır.
Sivilce çoğumuzun kabusu olabilir. Bazı efsanelere göre sivilcenin üzerine sürülen diş macununun sivilceyi kuruttuğu söyleniyor. Ancak bu da yanlış inanışlardan biridir. diş macunu mentol etkisiyle sivilcenin iltihabını hafifletse de iz kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle mutlaka dermotolojik ürünler kullanmanız gerekmektedir.
Sivilceyle alakalı doğru sanılan yanlışlardan biri de abur cuburların sivilceye neden olduğudur. Ancak abur cuburların sivilce oluşuna çok çok çok az katkısı olabilir. Sivilcenin temel kaynağı hormonlar ve artmış yağ üretimidir.

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ