: 10 + 11 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Hapşırırken Fıtık Olmak

Fıtık ülkemizde büyük oranla görülen bir hastalıktır. Fıtık olmak diye bir deyim varken, hapşırırken fıtık olmak da mümkündür. Fıtık normalde bir iç organın içinde bulunmaktadır. Ancak bu bölgedeki zayıf bir bölgeden dışarı çıktığında buna fıtık deriz. Fıtık oluşumunda genetik bir miktar etkili olmakla beraber çok kilo alma, öksürük, ağır kaldırma ve karın kaslarını zorlayan hareketler yapmak da fıtığa neden olmaktadır.
Fıtık tek bir bölgede meydana gelmez. Ancak en sık rastlanan fıtık çeşitleri arasında bel fıtığı, boyun fıtığı, karın fıtığı ve kasık fıtıklarıdır. Aynı zamanda iç organlarda da fıtıklaşmalar görülebilmektedir. Bunlardan biri olan mide fıtığında mide ile yemek borusu arasındaki kapakçık açılmakta ve bu nedenle de midede yanma, ağza acı su gelmesi ve yutkunmada zorluk yaşanmaktadır.
HAPŞIRMAK VE FITIK OLMAK
Hapşırmak fıtığa neden olabilmektedir. Belki bu size komik gelebilir, ancak hapşırdıktan sonra kendinizde ani bir güç kaybı hissetmeniz durumunda bir doktora görünmenizde fayda vardır. bunun temel nedeni ise aşırı zorlanma ve yüksek basınçla beraber bel disklerinin etrafında bulunan ligama yırtılmakta ve fıtıklaşmaktadır. Bu nedenle çok şiddetli hapşırmaların ardından eğer güç kaybı meydana geldiyse bir uzmana görünmeniz gerekebilir.
BEL FITIĞI RİSK FAKTÖRLERİ
Bel fıtığında risk teşkil eden faktörler obezite, hareketsizlik ve sigara kullanımıdır. Aşırı kilo bel fıtığının nedenleri arasında ilk sıradadır. Vücudun ağırlığını taşıyan omurganın üzerine fazla yük binmesi bel fıtığına neden olmaktadır. Omurganın esnekliğini sağlayan disklerin aşırı baskıya maruz kalması deforme olmasına ve şekil bozukluklarına neden olamaktadır.
Hareketsiz yaşamda düzenli egzersiz yapma gibi durumlar söz konusu olmadığı için kaslar güçsüzdür ve kasların taşıması gereken vücut ağırlığının artması da omurganın üzerine ek yük bindirmektedir. Bu durum da bel fıtığına neden olmaktadır.
Sigara kullanımı da diskleri deforme ederek iyileşmeyi yavaşlatmaktadır.

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ