: 12 + 15 =

SAĞLIK KÖŞESİ

Yetişkin Aknesinin Nedenleri

Akne sadece ergenlikte görülen bir sorun değildir. Ergenlik çağıyla beraber vücutta bozulan hormon dengesi ve yağlanmanın artması akneye neden olmakta ve bu tüm ergenlik dönemindeki gençleri hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilemektedir. Ancak ne var ki ergenlik döneminin ardından geçmesi gereken akne atakları kimi zaman bazı kişilerde devam etmekte ve yetişkinliğe kadar süren dönemde de sorun olarak kendini göstermektedir.
Yetişkinlikte devam eden akneler cildin yapısını bozması nedeniyle kişide psikolojik bir çöküşe neden olurken aynı zamanda görünüm olarak da isteneni vermez. Çoğu zaman 50’li yaşlarda bile akne problemleriyle karşılaşılmaktadır. Aynı zamanda menopoz döneminde de hormon seviyesindeki değişimler nedeniyle akne görülür. Ergenliğin ardından gitmesi beklenen aknelerin ciltte kalmaya devam etmesinin de bazı nedenleri vardır. İşte o nedenlerden bazıları;
Hormon seviyelerinde meydana gelen dalgalanmalar akneye neden olmaktadır. Hormon seviyelerinin dalgalanması ise çoğunlukla regl döneminde, hamilelik sırasında, menopoz sonrası dönemde ve doğum kontrol hapının kullanılmasının bırakılmasıyla meydana gelebilmektedir.
Stres de aknenin oluşumunda önemli bir etkendir. Strese karşılık vücut androjen hormonu salgılamakta, bu nedenle de vücutta yağ bezlerini ve saç foliküllerini harekete geçiren androjen akneye neden olmaktadır.
Genetik yatkınlık da yetişkin yaşlarda aknenin görülmesinin nedenleri arasındadır. Ailede veya yakın akrabalarda böyle bir hikaye söz konusu ise aknelerinizin nedeni bu olabilir.
Aknesi olan yetişkinler kullandıkları cilt bakım ürünlerinin yanı sıra saç bakım ürünlerine de dikkat etmelidir. Kullanılan ürünlerin yağsız, gözenekleri tıkamayan ve aknejenik olmayan özellikte olması şarttır.
Bazı ilaçlar yan etki olarak beraberinde akneyi getirebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışarak ilaçla alakalı bilgi verebilir ve başka bir ilaç önerisi isteyebilirsiniz.
Bazı durumlarda akneye neden olan başka bir sorun altta yatıyor olabilir. Bu durumda detaylı bir muayene şarttır.

 

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Küçükköy Yolu Hastane Sok. No: 2 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Telefon :

0212 417 00 00 (pbx)

Faks:

0212 417 00  20 - 21 - 22

HASTANELERİMİZ