Beslenme ve Diyet

Branş Doktorları

+90 212 417 00 00

BİZE ULAŞIN

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyen Kimdir?
Büyüme, gelişme ve yaşam boyu tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi ,yaşam kalitesinin arttırılması , Doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda ; tıbbi ve cerrahi tedavilere uygun,doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre diyet programı planlayan, eğitim veren, uygulatan ve izleyen yetkili tek profesyoneldir
Sağlıklı Beslenme Nedir?
Çoğumuz için beslenme sadece karın doyurmak ve açlık duygusunu bastırmak için yapılan bir eylemdir. Beslenme, insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan ögeleri vücuduna alıp, kullanabilmesidir.
Yeterli ve Dengeli Beslenme
Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması önemlidir. Bu besin öğeleri karbonhidrat, protein, yağ, vitaminler, mineraller ve sudur.
Karbonhidratlar
Vücuda enerji sağladığı gibi su ve elektrolit dengesini de sağlarlar. Vücuda enerji sağlayan besin öğelerinden en önemlisidir. Çünkü vücudumuz aktivitelerimiz için ilk olarak karbonhidratları kullanır. Karbonhidratların yeterli alımı hem enerji harcamamız hem de beyin fonksiyonlarımız için gereklidir. Çünkü beyin dokusu yalnızca karbonhidratları kullanır. Posa oluşturan karbonhidratlar diyetimizin sağladığı enerjinin %55-60’ını oluşturur.
Proteinler
Vücudun yapı taşlarıdır.Vücudun canlılığının sağlanmasını, solunum, sindirim, dolaşım sisteminin devamlılığını,büyüme ve gelişmeyi,yıpranan hücrelerin devamlı yenilenmesini, hücre içi ve dışı dengenin sağlanmasını ve savunma mekanızmasının oluşumunu sağlarlar. Diyetimizdeki enerjinin %12-15’ i proteinlerden sağlanmalıdır.
Vitaminler
Vitaminlerin vücuttaki etkinlikleri oldukça fazladır. Bunların bir bölümü besinlerle aldığımız karbonhidrat, yağ ve proteinden enerji ve hücrelerin oluşması gibi olayların düzenlenmesine yardımcı olurlar. D vitamini, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller kemik ve dişlerin gelişiminde rol oynar. Bazı vitaminler vücut hücrelerinin hasarını önleyerek normal işlevlerini sürdürmeleri ve bazı zararlı maddelerin etkilerinin azaltılmasında (antioksidan etki) yardımcıdırlar.
Mineraller
Yetişkin insan vücudunun yaklaşık %6’sı minerallerden oluşmuştur. Bazı mineraller iskelet ve dişlerin yapı taşıdır. Bazıları vücut suyunun dengede tutulmasını sağlar. Bazı mineraller örneğin demir, vücutta besin öğelerinden enerji oluşması için zorunlu olan oksijenin taşınmasında gereklidir. Bazı mineraller de vücudun çalışmasını düzenleyen enzimlerin bileşiminde yer alırken bazıları da savunma sisteminin yeterliliğinde kullanılırlar. Yani mineraller günümüzde birçok kişi tarafından diyetlerde önemsiz ögeler olarak görülse de eksikliğinde vücudumuzda birçok fonksiyon bozukluğu görülebilmektedir.