Dahiliye

Branş Doktorları

+90 212 417 00 00

BİZE ULAŞIN

Diyabet nedir?

Ömür boyu süren bir hastalıktır
İnsülin eksikliği sonucu oluşur
Kan şekerinin yükselmesine neden olur

İnsüline bağlı diyabet insülin eksikliği nedeniyle oluşan ömür boyu süren bir hastalıktır.İnsülin ,pankreas adını verdiğimiz organımızdan salgılanan bir hormondur.İnsülin olmadan,vücudunuz alınan gıdaları istenilen şekilde kullanamaz.Buda kandaki glukozun (şekerin)yükselmesine neden olur.Eğer insülin hormonu tamamen eksikse bu diyabete Tip 1 diyabet denir.Genellikle genç yaştaki hastalarda görülür.

Eğer insülin hormonu var ama miktarı azsa veya dokularda insüline karşı direnç varsa,bu diyabete de Tip 2 diyabet denir.Genellikle 35 yaşından sonra görülür.Tip 1 diyabetik hastalar yaşam boyu insülin kullanmak zorundadırlar.Tip 2 diyabetik hastalar ağızdan alınacak ilaçlarla tedavi edilebilir.Gerekirse hastalığın ilerleyen dönemlerinde insülin kullanırlar.

Neden diyabet oluşur?
Pankreas organında insülin yapan hücrelerin tahrip olması
Genetik faktörler
Dış etkenler
Tip 1 diyabet,vücudu virüslere ve bakterilere karşı koruyan doğal savunma sisteminin,pankreastaki insülin yapan hücreleri tahrip etmeye başlaması ile oluşur.Buna neyin sebep olduğu henüz kesin olarak bilinmemektedir.Bunun dışında bazı ailelerde diyabete yatkınlık vardır.Bazı dış etkenler de diyabete neden olabilir.

Diyabet hastası olmadan önce
Günlük yaşamda gerekli aktiviteleri sürdürebilmemiz için vücudumuz glukoz adı verilen bir tür şekere ihtiyaç duyar.Glukoz vücudumuza karbonhidratlı yiyeceklerle alınır ve sindirim sisteminde emilerek kana karışır.Kandaki glukozun enerji olarak kullanılabilmesi için hücre içine girmesi gerekir.Glukozu hücre içine ancak “pankreas adını verdiğimiz organımızdan salgılanan “insülin” sokar.Hücre içine giren glukoz enerji elde etmek için kullanılır.Diyabet hastası olmadan önce vücudunuz yeteri kadar insülin salgıladığı için kan şekerini olması gereken seviyede tutar.Bunu nasıl yaptığını görelim:

Yemekten sonra kan şekerinin yükselmesi
Kan şekeri yemeklerden sonra yükselir.Kan şekerinin yükselmesi ile insülin salgılanır.İnsülin anahtar gibi görev görerek hücrelerin kapılarını açar ve şekerin hücre içine girmesini sağlar.Böylece kan şekeri normal seviyelere (80-110mg/dl )döner.

Şimdi diyabet hastası olunca
İnsülin anahtar görevi görerek hücre kapılarını açıyordu.Ancak şimdi diyabet hastası olduğunuz için ,hücrenizin kapılarını açan bu anahtarlardan yeterli miktarda üretemezsiniz.Şeker,kas ve diğer hücrelerin içine enerji üretmek için giremeyince kendinizi yorgun hissedersiniz.Şeker hücre içine giremediği için de, kandaki şeker miktarınız artmaya başlar.

İdrarda şeker
İnsülin eksikliği nedeni ile kan şekeriniz çok yükseldiği zaman idrarda da şeker çıkmaya başlar.İdrarda şeker çıkmaya başlayınca beraberinde çok da fazla su götürür. Dolayısı ile çok fazla idrara çıkarsınız ve su kaybını yerine koymak için susama hissiniz artar.

İdrarda keton
Yeterli insülin olmayınca,vücudunuz şekeri hücre içine sokup yeterince kullanamaz.Böylelikle yağı yakıt olarak kullanmaya çalışır.Karaciğeriniz yağı çok hızlı şekilde yakınca,keton adındaki zehirli atık maddeleri üretir.Ketonlar kanı asidik hale getirdikleri için tehlikelidir.Ketonlar böbreklere ulaştıklarında ,bir miktarı şekerle beraber idrara karışır.

Şimdi diyabet hastasınız
Kan şekerinizi kontrol altında tutmak için daha önce vücudunuzun otomatik olarak yaptıklarını şimdi sizin yapmanız gerekmektedir.Amaç kan şekerini olabildiğince normal seviyede tutmak olduğu için,diyabet hastası olmadan önceki insülin salınımını taklit etmeye yönelik tedavi uygulanır.Her gün insülin enjekte edilmesi gerekmektedir.İnsülin enjeksiyon sayınızı ve zamanınızı doktorunuz belirleyecektir.
Günde üç ana öğün ve üç ara öğün alarak beslenmeniz önemlidir.Beslenme düzeninizi de diyabet tedavi ekibinizde bulunan diyetisyeniniz ayarlayacaktır.Düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyiniz.Egzersiz ,kan şekerinizi düşürmeniz için size yardımcı olacaktır.

Uzun dönem komplikasyonlar
Diyabet hastalığı komplikasyonlara neden olabileceği için çok önemli bir hastalıktır.Diyabet hastalığı tedavisinde amaç hem günlük iyilik hali oluşturmak, hemde uzun dönem komplikasyonların gelişimini engellemektir.Diyabet hastası olarak uzun yıllar yaşadıktan sonra bazı insanların gözlerinde ,böbreklerinde ,sinirlerinde ve ayaklarında bazı problemler ortaya çıkabilir.Kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riski diyabet hastalarında artmaktadır.

Bu komplikasyonlardan korunmak için kan şekerinizi diyabetli olmayan hastaların seviyesinde tutmak önemlidir. Kan şekerinizi sık sık ölçüp,normal sınırlara yakın seviyelerde tutarak tedavinizi devam ettirdiğiniz sürece bu komplikasyonların gelişimini engelleyebilirsiniz.

Gebelik ve diyabet
Her yıl tüm dünyada binlerce diyabetik kadın problemsiz bir gebelik geçirerek sağlıklı bir bebek sahibi olmaktadır.Kendinize nasıl bakmanız gerektiği konusunda bazı tavsiyelerde bulunmak ve aklınıza gelebilecek bir takım soruları yanıtlamak amacıyla hazırlanmıştır.

Gebe kalmadan önce
Eğer bir bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız,doktorunuza bundan söz edin.Önceden düşünmek başarılı bir gebelik için son derece önemlidir.Bunun nedeni,gebeliğin ilk haftalarında, henüz gebe olduğunuzu fark etmemişken,kan şekeri düzeyinizin bebek gelişimini etkileyebilmesidir. Gebelik planlayan tüm diyabetik kadınlar için önem taşıyan diğer bir noktada diyabetlerini kontrol altında tutmak için tablet değil,insülin kullanmalarıdır.Normalde bazı diyabet tiplerinin tedavisinde kullanılan bu tabletler bebeğe zarar verebilmektedir ve gebelikte kesinlikle kullanılmamalıdır.

Doktorunuz,diyabetinizin uygun şekilde kontrol edildiğinden emin olmak için kan şekeri düzeylerinizi ölçmenizi önerebilir.Bunu yapmalısınız,böylece doktorunuz tedavinin etkili olduğunu izleyebilecek ve bu ölçümler hem sizin hemde bebeğiniz için yarar sağlayacaktır.

Doktorunuz,uygulamakta olduğunuz tedavinizi değiştirmeye gerek olup olmadığı konusunda size tavsiyede bulunacaktır.Doktorunuzun önerdiği insülin tedavisi ve sizin yaptığınız kan şekeri testlerinin sonuçlarını işlemeniz için bu yazının sonunda bir tablo yer almaktadır.

Gebe kaldıktan sonra
Gebe olduğunuzu düşündüğünüzde hiçbir zaman geçirmeden doktorunuzu ziyaret edin.Doktorunuzun,gebeliğiniz süresince kan şekerinizin olabildiğince normale yakın düzeylerde seyrettiğinden emin olması için sizinle birlikte gayret göstermesi gerekecektir.Sizin ve bebeğinizin sağlıklı kalması için en iyi yol budur.Kan şekeri düzeyleriniz gebelik sırasında iyi kontrol edilmezse,bebek için bir risk doğabilir.Bu konuyu doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Gebe iken ne yemelisiniz?
Kendinizin ve bebeğinizin uygun şekilde beslenebilmesi için gebelik süresince doğru besinleri almanız önemlidir.Yeterli miktarda protein,demir, D vitamini ve kalsiyum içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamaya çalışın.Bol lifli,az şekerli ve az yağlı besinler yemek iyi olacaktır.Gebeliğiniz süresince 10-13 kg.almalısınız.

Gebeliğin erken dönemlerinde mide bulantısı ve kusma
Oldukça sık karşılaşılan bu sorunu azaltmak için yataktan kalkmadan önce bisküvi,kraker yenebilir.Sık ve az yemek,baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak,içecekleri yemeklerle birlikte değil de öğün aralarında almak,yemek sonrasında hemen yatmaktan kaçınmak bu sorunu hafifletebilmektedir.Uygun şekilde beslenmeyi sürdürmek önemlidir.Aksi takdirde diyabetinizin kontrolü güçleşebilir.

Midede yanma
Bu ,gebeliğin daha ileri dönemlerinde bir sorun oluşturabilir.Yemek yedikten hemen sonra yatmamak ve çok büyük öğünler yemekten kaçınmak,yavaş yemek,besinleri ağızda iyice çiğnemek iyi sonuç verebilir.

Kabızlık
Kabızlık ,gebelik süresince sık karşılaşılan bir durumdur.Bol sıvı gıdalar almak,taze meyva ve sebze,kepekli ekmek gibi lif içeriği yüksek besinler tüketmek bu şikayetin azalmasına yardımcı olabilir.(Problemleriniz devam ederse doktorunuzla görüşün)

Gebelik sırasında sigara kullanımı
Diyabet hastası iseniz ve sigara içiyorsanız, kan damarlarınızın hasar görmesi riski artmış demektir ve bu,sizde diyabet komplikasyonları gelişme olasılığının artması anlamına gelir. Gebelik sigarayı bırakmanız için size özel bir bahane yaratır,aksi takdirde sigaranın zararlı etkileri bebeğinize geçer .

Gebelik diyabeti
Bazı kadınlar yalnızca gebelik sırasında diyabet hastası olurlar.Bu şekilde ortaya çıkan diyabete,gebelik diyabeti adı verilmektedir.Burada söz konusu olan ,vücudunuza yüklenen fazla yükün,kan şekerinizin normalden daha yüksek seviyelere çıkmasına neden olmasıdır ve bu da bebeğinizi etkileyebilir.
Gebelik diyabetiniz varsa ,kan şekerini olabildiğince normal düzeylerde tutmanız önemlidir.Az şekerli / bol lifli besinler alarak bunu sağlayabilirsiniz.
Gazlı içecekler,kekler ve tatlılar gibi çok şekerli besinlerden kaçınmanız ve bol miktarda bakliyat,meyva ve sebze yemeniz doğru olur.

Gebelik diyabetli olan bazı kadınlarda diyet ile kan şekeri düzeylerini iyi bir şekilde kontrol altında tutmak güç olabilir ve bu tip hastalarda insülin enjeksiyonlarına gereksinim duyulur.Doktorunuz,gebeliğiniz süresince sizin ve bebeğinizin sağlığını sık sık kontrol edecektir.
Bebek doğduktan sonra gebelik diyabetiniz muhtemelen kaybolacaktır. Bir bebek daha doğurmak istediğinizde ise tekrar ortaya çıkacaktır.Bu yüzden yeniden gebe kalmayı düşündüğünüzde bunu doktorunuzla görüşmelisiniz.
Daha önce gebelik diyabeti geçirmiş olmanız,sizde diyabet ortaya çıkması yönünden normale göre daha yüksek risk altında olduğunuzun erken bir göstergesidir.
Bebeginiz doğduktan sonra bile fazla kilo almamanız ya da çok tatlı yememeniz iyi olur.Doktorunuz size bu konuda daha fazla tavsiyede bulunacaktır.

Gebelik sırasında insülin tedaviniz
Doktorunuz,hangi tip insülini almanız ve hangi dozlarda kullanmanız gerektiğini söyleyecektir.
Doktorlar genellikle ,gebe bir kadına en azından günde iki ünsilin enjeksiyonu yapılmasını önermektedir.Bu belki genelde uygulanandan daha yüksek sayıda olacaktır,ancak bu enjeksiyonlar ,bebeğin sağlığını korumak ve iyi bir kan şekeri kontrolü sağlamak açısından şarttır.

Doktorunuzun verdiği miktarda insülin almanız ve enjeksiyonlarınızı zamanında yapmanız çok önemlidir.
Her gün kullandığınız insülin miktarı,gebeliğiniz süresince özellikle de gebeliğinizin ikinci yarısında muhtemelen artacaktır.
Doğru insülin dozunu alıp almadığınızı söyleyebilmek için,kan şekeri düzeylerinizi kendiniz test edebilirsiniz.Bunun nasıl yapılacağını doktorunuza sorunuz.

Gebelik sırasında hipoglisemi
Kan şekeri düzeyinizi mümkün olabildiğince normale yakın tutmaya çalışmalısınız.Bu sırada kan şekeri düzeyiniz normalden düşük olabilir ve bir hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü)atağına bağlı olarak başınız dönebilir ve bayılabilirsiniz.

Yanınızda daima tatlı bir yiyecek (şeker,kuru üzüm)bulundurmayı unutmayın ve buna benzer belirtiler hissettiğinizde yiyin.Eğer hipoglisemik ataklar sık sık geliyorsa,o zaman insülin dozunuzun değiştirilmesi gerekir.Bunu doktorunuzla görüşün.

Gebeliğiniz sırasında ne olacak?
Gebeliğiniz öncesinden başlayarak doğuma kadar doktorunuzla yakın bağlantı içinde bulunmanız önemlidir.
Doktorunuz sizi sık sık muayene etmek ve hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlıklı kalabilmesi için neler yapmanız gerektiğine ilişkin tavsiyeler vermek isteyecektir.Ayrıca muhtemelen bazı kan testleri ve ultrason çekimleri de yapacaktır.

Bebeğinizin doğumu
Her şey yolunda giderse,normal bir doğum yapmamanız için hiçbir neden yoktur.
Doktorunuz,kan şekeri düzeylerinizin iyi kontrol edildiğinden emin olmak üzere doğumdan birkaç gün önce hastaneye gelmenizi isteyebilir ve eğer doğum süreci normal bir başlangıç göstermezse, doğumu hızlandırabilir. Elbette bazen, özellikle de ultrasonda bebeğinizin ortalamaya göre büyük olduğu görüldüğünde, bir sezeryan girişimi gerekli olabilir.

Doğum sırasında muhtemelen kan şekeri düzeyiniz birçok kez ölçülmüş ve gereksinim duyduğunuz miktarda insülin enjeksiyonu yapılmış olacaktır. Bunun yanı sıra,size damar yoluyla glukoz solüsyonu da verilebilir.
Bazı hastanelerde,bebeğiniz doğduktan kısa bir süre sonra bir üniteye alınabilir.Bu yalnızca,herhangi bir problem olmadığından emin olmak için yapılır.

Bebeğiniz doğduktan sonra
Bebeğiniz doğduktan hemen sonra gereksinim duyduğunuz günlük insülin miktarı muhtemelen gebelikten önceki ile aynı düzeye inecektir.Doktorunuz,insülin dozunu değiştirmede size yardımcı olacaktır.
Yeni doğan bebeğinize bakarken çok meşgul olacaksınız,ancak kendinize iyi bakmak ve kan şekeri düzeylerinizi kontrol altında tutmak önemlidir.Öte yandan, gebeliğiniz sırasında olduğu kadar da sıkı davranmak zorunda kalmayacaksınız.

Bebeğinizi emzirmeye karar verirseniz,bu bir sorun yaratmaz,ancak diyetinizi ayarlamak gerekebilir ve bunu doktorunuzla ( ve eğer varsa diyet uzmanınızla ) görüşmeniz iyi olur.
Bu kitapçık, tıbbi bilgisi olmayan bir kişi tarafından anlaşılacak biçimde hazırlanmış ve bu nedenle de son derece basitleştirilmiştir.Kitapçıkta anlamadığınız herhangi bir şeyi lütfen doktorunuza danışınız.

Bebeğiniz
Birçok kadın, çocuğunun diyabetli doğacağından kaygılanır.Bu, gerçekte son derece düşük bir olasılıktır. Çocuğunuzda diyabet gelişme ihtimali yaklaşık yüzde birdir;diğer bir deyişle,annesi diyabetli olan her 100 çocuktan yalnızca birinde diyabet gelişmektedir. Ancak diyabetin sık rastlanan bir hastalık olduğu ve kimin bu hastalığa yakalanacağının kesin olarak bilinemeyeceğini de unutmamak gerekir.