Dermatoloji (Cildiye)

Branş Doktorları

 • Uzm. Dr. Alborz Moshfeghi

  Uzm. Dr. Alborz Moshfeghi

    CİLDİYE
  Doktor Profili →
 • Uzm. Dr. Sevgi Şükran Çavuş

  Uzm. Dr. Sevgi Şükran Çavuş

    CİLDİYE
  Doktor Profili →

+90 212 417 00 00

BİZE ULAŞIN

Çil Tedavisi

Çillerinizden özel peelingimiz ile kolayca kurtulabilirsiniz. ZeKa peeling çil sorununu yüzde 100’e yakın oranda yok eder ve tekrar çıkma ihtimalini ortadan kaldırır.

Çiller ya da efelidler iyi huylu, genellikle 1-2 mm çapında, koyu renkli cilt lekeleridir. Çiller açık tenli ve kızıl saçlı çocuklarda güneşe çık sık maruz kalma nedeniyle ortaya çıkar. Çillenme efelidler ve solar lentiginler olarak iki şekilde gözlenir. Efelidler genellikle küçük pigmente noktalar şeklindedir. Açık tenli ve kızıl saçlılarda görülürler. Çoğunlukla 2-3 yaş civarında belirginleşir ve zamanla geriler. Yüz, kol, göğüs ve sırt bölgesinde sık görülür. Solar lentiginler ise efelidlerden daha büyüktür. Birkaç mm’den başlar birkaç santimetre genişliğe kadar ulaşabilir. Daha koyu renklidir. 50 yaş üstündeki kişilerde ve kronik güneşe maruz kalanlarda daha çok gözlenir. Sıklıkla yüzde, el sırtında ve kolların ön yüzünde gözlenir. Solar lentijinler daha koyu cilt tipi olanlarda ortaya çıkar.

Açık veya kızıl saç rengi, açık ten, mavi göz rengi, fazla sayıda nevüs(ben) ve yoğun çillenme kanser açısından risk faktörüdür. Yoğun UV ışınına maruz kalan özellikle melanositik nevüsler fazla ise risk ciddileşir. Sahilde uzun süre güneşlenerek aşırı derecede güneş ışığına maruz kalmak ve güneşe bağlı cilt yanıklarının oluşması tehlikelidir. Özellikle çocukluk ve ergenlik çağında gelişen güneş yanıkları ileride kanser gelişimine zemin hazırlayabileceğinden dolayı korunmak için daha dikkatli olunmalıdır.

Çil Tedavisi

Efelid ve çil kişilerde kozmetik probleme yol açar. Bazı kişilerde bu görüntüden dolayı çeşitli psikolojik rahatsızlıklar gelişebilir. Ancak günümüzdeki bilinen tedaviler ne yazık ki bunların ortadan kaldırılmasında yetersiz kalıyor. Uygulanan tedavilerden biri yüzde 25’lik fenol solüsyon kullanarak çillerin ağartılması yöntemidir. Solüsyonun göze teması durumunda körlüğe yol açabilmesi nedeniyle pek tercih edilmez. Topikal olarak kullanılan hidrokinon ve retinoidlerin etkisi ise oldukça azdır. Hidrokinon renkte daha da fazla koyulaşmaya yol açabilir.

Son yıllarda kullanılan lazer ve IPL uygulamalarında da kısıtlı sonuçlar alınır. Öte yandan bu tedavilerde tekrarlama olasılığı yüksektir ve postinflamatuar hiperpigmentasyon gelişme olasılığı mevcuttur.

Çil tedavisini anlatırken günümüzde bilinen tedavilerin yetersiz olduğunu söyledik. Bir de henüz çok fazla bilinmeyen ancak hızla yayılan bir tedavi yöntemi var. Özel ürünümüz olan ZeKa peeling…

Zeki Gündüz ekstraktından üretilen ZeKa peeling ile yapılan uygulamalarda yüzde yüze yakın sonuç alınıyor ve tedavi sonrası lezyonlarda tekrarlama olmuyor. Aynı zamanda ürün göz çevresinde bile rahatlıkla kullanılabiliyor. Çünkü ürün göze kaçtığı takdirde dahi göze herhangi bir zarar vermiyor.