Radyoloji

Branş Doktorları

+90 212 417 00 00

BİZE ULAŞIN

Tıbbi görüntüleme (Radyoloji)

Avrupa Şafak Hastanesi’nin radyolojik ünitesinin teknolojik alt yapısı yüksek kalitede görüntüleme hizmeti sunmak üzere hazırlanmıştır.Ünite bu sayede doktorlarımızın hastalarına en doğru tanıyı koymalarına yardımcı olmaktadır.Çağımızda tıbbi teknoloji atılımlarının en fazla yansıdığı alanlardan biride radyolojidir.Her türlü cihaz çok kısa zamanda yeni gelişen modeller karşısında demode olmaktadır.Bu alanda radyoloji ünitemiz kendi hasta portföyüne uygun ve değişik fonksiyonlu çok sayıda modern cihaz içermektedir.Sahip olduğumuz direkt röntgen mamografi,bilgisayarlı tomografi renkli doppler, ultrasonografi,kemik yoğunluğu ölçüm cihazı ve gama kamera gibi cihazlarımız sayesinde hastanemiz sağlıkta en üst çizgiyi ve kalite standardını yakalama gayretindedir.

Mamografi
Mamografi düşük dozla çekilen bir meme röntgen filmidir.
Her 11 kadından birin etkileyen meme kanseri günümüzde kadınlarda en önemli ölüm nedenlerinden biridir. 35-54 yaşları arasında kanserden ölümler arasında birinci sırada yer almaktadır.Bu nedenle erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır.
Mamografi doktorunuzun eline gelmeyecek kadar küçük meme kitlelerini ortaya koyabilir.40 yaşından sonra yılda bir defa mamografi çektirmeli ve uzman bir hekime muayene olunmalıdır.40 yaşından önce doktorunuzun gerek gördüğü bazı özel durumlarda mamografi çekilebilir. Memede saptanan her kitle kanser değildir.Memede kitle tespit edildiğinde öncelikle uzman bir hekime (genel cerrahi uzmanına)muayene olunmalı ve gerek görülmesi halinde mamografi veya ultrasonografi çekilmelidir.Meme ultrasonu mamografiyi tamamlayan bir incelemedir.Meme ultrasonu içi sıvı dolu kistlerin iyi huylu-kötü huylu tümörlerden ayırt edilmesini sağlar.30 yaşın altında yalnızca ultrasonografi çektirilmesi yeterli olmaktadır.İncelemelerde bir önceki çekilen mamografinin getirilmesi teşhis açısından kolaylık sağlar.
Mamografinin adeti takip eden hafta çekilmesi önerilmektedir.Çünkü bu dönemde hormonal nedenlerle meme hassasiyeti ve meme şişliği en az olmaktadır.
Hastanemizde Siemens Mamomat 300 mamografi cihazı kullanılmaktadır.

Konvansiyonel Röntgen
Görüntüleme yöntemleri arasında en geleneksel metod olup x ışını kullanılarak görüntü elde edilmektedir.Direkt grafiler ve ilaçlı tetkikler hastanemizde son sistem Siemens marka cihazlar ile yapılmaktadır.Yemek borusu,mide,ince barsak,kalın barsak ve böbreklerin ilaçlı tetkikleri bu cihazlar ile yapılabilmektedir.

Bilgisayarlı Tomografi
Bilgisayarlı tomografide bilgisayar yardımı ile vücuttan kesit şeklinde görüntü elde edilmektedir.Birçok hastalığın tanısında büyük kolaylık sağlamaktadır.Hastanemizde Siemens Somatom AR-TX modeli ile tüm vücudun tomografik tetkikleri yapılmaktadır.

Renkli Doppler Ultrasonografi
Dopler ultrasonografi yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak görüntü elde edilen bir inceleme yöntemidir.Bu inceleme ile vücuttaki damarlar görüntülenmektedir.Boyun damarları,kol,ve bacak damarları,karın içi organ damarları renkli olarak değerlendirilebilmektedir.Erkeklerde kısırlıkta varikosel incelemesinde ve gebelerde bebek gelişiminin takibinde kullanılmaktadır.Hastanemizde Siemens Sonoline G60 marka ultrason doppler cihazı kullanılmaktadır.